Tragom vijesti da je Scania proizvela motor koji Euro5 normu dostiže isključivo primjenom EGR sustava, a bez dodatnih manipulacija ispušnim plinovima, donosimo ovdje nekoliko redaka o EGR sustavu.
EGR sustav (Exhaust Gas Recirculation – Recirkulacija ispušnih plinova) je poprilično jednostavan sustav upravljan podtlakom. EGR je projektiran s ciljem da smanji emisiju štetnog dušičnog oksida prouzročenu visokim temperaturama izgaranja pogonske smjese.
EGR sustav djeluje na način da plasira manje količine ispušnih plinova natrag u motor, tj. direktno u usis gorive smjese što rezultira njenim razrjeđenjem te na taj način i smanjenom temperaturom izgaranja.
Upravljačka elektronika motora nadzire aktivnost sustava EGR u odnosu na radni režim motora, pa stoga možemo razlikovati tri stupnja aktivnosti EGR sustava:
Visoki EGR protok dozvoljava se kad je motor u srednjem režimu rada i srednjem ubrzanju, kada se zapravo i ostvaruju najviše tempreature
Niski EGR protok aktivira se pri niskom broju okretaja te kada je vozilo rasterećeno (prazno)
Zaustavljen EGR protok rabi se u situacijama kada bi EGR protok bitno ugrozio željene efekte motora (pri zagrijavanju hladnog motora, te pri višim okretajima)
Rad EGR sustava regulira se uz pomoć svega tri osnovna dijela:
- Vakumom pokretan kontrolni ventil za regulaciju količine protoka vraćenih ispušnih plinova
- Vakum modulator koji služi za ravnomjerniju raspodjelu podtlaka jer je poznato da podtlak mijenja svoju vrijednost u odnosu na opterećenje motora
- Elektronički kontrolirani ventil za preusmjerenje plinova, koristi se za isključenje/uključenje sustava (preusmjerava vraćene ispušne plinove natrag u cijev ispuha umjesto u usis motora kada je potrebno isključenje EGR sustava)